Mrs. MiniverPogledaj trailer!

Za sve opcije molim te da se prijaviš ili registriraš!

}
Оцена од корисниците
-
7,692%
Mrs. Miniver

Наслов:

Gđa. Miniver

Година:

1942

Жанр:

драма, љубовен, романса, воен

Траење:

134 мин

Режија:

William Wyler

Сценарио:

George Froeschel
, James Hilton
, Paul Osborn
, R.C. Sherriff
, Jan Struther
, Claudine West
, Henry Wilcoxon
, Arthur Wimperis


Главни улоги:


Greer Garson
  >  Mrs. Miniver
John Abbott
  >  Fred
Helmut Dantine
  >  German Flyer
Marie De Becker
  >  Ada
Brenda Forbes
  >  Gladys (Housemaid)
Connie Leon
  >  Simpson
Richard Ney
  >  Vin Miniver
Reginald Owen
  >  Foley
Walter Pidgeon
  >  Clem Miniver
Clare Sandars
  >  Judy Miniver
Christopher Severn
  >  Toby Miniver
Henry Travers
  >  Mr. Ballard
May Whitty
  >  Lady Beldon
Henry Wilcoxon
  >  Vicar
Teresa Wright
  >  Carol Beldon

Опис:


Iako nije toliko "socijalno privilegirana" kao u knjizi, filmska verzija Gđe. Miniver još uvijek živi ugodnim životom u kući nazvanoj Starlings. Kuća se, međutim, u filmu ne nalazi u unutrašnjem Londonu, već na periferiji grada uz rijeku Temzu. Kuća gospođe Miniver ima veliki vrt s privatnim pristaništem na rijeci, na kojem se nalazi i motorni čamac. Njen suprug Clem (unatoč svome američkom naglasku) je uspješni engleski arhitekt. Clemovi imaju nekoliko sluga i sluškinja koji žive u kući i sina koji se nalazi na sveučilištu.

U trenucima kada se Drugi svjetski rat već polako nazire, najstariji sin Vin se vraća sa sveučilišta kući, gdje upoznaje Carol Beldon, unuku Lady Beldon (Lady Beldon je vrlo zadrta i konzervativna aristokratkinja iz obližnjeg Beldon Hall-a). Unatoč njihovim početnim nesuglasicama, oni se zaljubljuju jedno u drugo i naposljetku se vjenčaju. Kako se rat sve više približava njihovom domu, Vin odlučuje da mora otići dati svoj doprinos na način da se priključi Kraljevskim zračnim snagama, kao pilot. Nakon što postane kvalificirani pilot, Vin dobiva premještaj blizu kuće svojih roditelja. U međuvremenu, Clem uzima svoj motorni čamac, kako bi pomogao evakuirati Dunkerque. Ostavljena sama kod kuće, gospođa Miniver pronalazi ranjenog njemačkog pilota u svome vrtu, nakon čega ga ona hrani, potom mirno razoruža i na kraju ga, nakon što je prethodno nazvala policiju, preda policajcima.
Grad se nalazi pod teškim bombardiranjem. I dok je Vin odsutan sa svojom eskadrilom, Carol pogiba od zalutalog metka. Na samom kraju filma, lokalni stanovnici se okupljaju kod teško oštećene crkve, čime zapravo potvrđuju svoju odlučnost u branjenju svog načina života.

Filmsku adaptaciju Gđe. Miniver je 1942. godine producirao Metro-Goldwyn-Mayer. U filmu kojeg je režirao William Wyler, glavnu ulogu tumači Greer Garson. Pod utjecajem američkog ureda za ratne informacije, film je pokušao srušiti opis predratne Engleske, koji ju prikazuje kao glamurozni bedem socijalnih privilegija, anakronističkih navika i snobstva, i promijeniti ga u opis koji prikazuje demokratske, moderne slike. Pojavom ovog filma, socijalni status obitelji Miniver je degradiran u odnosu na onaj koji je uživao u tiskovnim verzijama, te je povećana pažnja usmjerena na eroziju klasnih barijera, koja je pokrenuta pod pritiskom ratnih zbivanja.

Film je nadmašio sva očekivanja, ostvarujući brutto zaradu od 5 358 000 američkih dolara na području Sjeverne Amerike, te 3 520 000 američkih dolara u ostatku svijeta. 555 filmskih kritičara, od ukupno 592 koja je okupio američki časopis Film Daily, je proglasilo ovaj film najboljim u 1942. godini. 14. lipnja 2006. godine, ovome filmu je dodijeljena 40.-a pozicija na listi američkog filmskog instituta, koji tom listom slavi najnadahnutije filmove svih vremena.


Nagrade i nominacije
Film je osvojio ukupno 6 Oscara, te je bio nominiran u još toliko kategorija iste nagrade.

Osvojeni Oscari: najbolji film - Metro-Goldwyn-Mayer (producent: Sidney Franklin ); najbolja glumica u glavnoj ulozi - Greer Garson; najbolja glumica u sporednoj ulozi - Teresa Wright; najbolja kinematografija, crno-bijela - Joseph Ruttenberg; najbolji redatelj - William Wyler; najbolji scenarij - George Froeschel, James Hilton, Claudine West, Arthur Wimperis.
Nominacije za Oscara: najbolji glumac u glavnoj ulozi - Walter Pidgeon; najbolji glumac u sporednoj ulozi Henry Travers; najbolja glumica u sporednoj ulozi - Dame May Whitty; najbolji efekti, specijalni efekti - A. Arnold Gillespie (fotografski), Warren Newcombe (fotografski), Douglas Shearer (zvučni); najbolja filmska montaža - Harold F. Kress; najbolji zvuk, snimljeni - Harold F. Kress.

Oбработил/ла:

Kneginja
  • Слично за гледање
  • Коментари
  • Razgrom nemetskikh voysk pod Moskvoy

    Razgrom nemetskikh voysk pod Moskvoy (1942)

    документарен, воен

    Krajem novembra 1941. Staljin je pozvao predsednika Komiteta za kinematografiju pri Savetu narodnih komesara SSSR-a, Ivana Bolšakova i rekao mu: „Zadaćemo Nemcima veliki udarac. Mislim da neće...
  • Tom Jones

    Tom Jones (1963)

    историски, комедија, авантура

    Toni Ričardsonova adaptacija klasičnog romana Henrija Fildinga jedna je od najhvaljenijih i najpopularnijih komedija svog doba i dobitnik četiri Oskara, uključujući i Oskara za najbolji film. Film...
  • Cimarron

    Cimarron (1931)

    драма, вестерн

    Radnja se odvija na kraju devetnaestog stoljeća, naime novinarski urednik i njegova žena doseljavaju se u gradić u Oklahomi. Iako se grad brzo razvija i ima dobru perspekTivu, njegova žena nije...
  • The Collector

    The Collector (1965)

    драма, трилер

    Freddie, a socially withdrawn bank clerk and butterfly collector, decides to expand to collecting human specimens. That's where art student Miranda Grey comes in. Miranda matches wits with Freddie...

За коментирање мора да бидете пријавени!

    {{message}}

    {{item.title}}