'I Know Where I'm Going!'

Филм

драма, љубовен, романса (1945)

'I Know Where I'm Going!'

Za sve opcije molim te da se prijaviš ili registriraš!

}
Оцена од корисниците
-
7,7100%
'I Know Where I'm Going!'

Наслов:

Znam kamo idem

Година:

1945

Жанр:

драма, љубовен, романса

Траење:

91 мин

Режија:

Michael Powell
, Emeric Pressburger

Сценарио:

Michael Powell
, Emeric Pressburger


Главни улоги:


Pamela Brown
  >  Catriona
Jean Cadell
  >  Postmistress
George Carney
  >  Mr. Webster
Finlay Currie
  >  Ruairidh Mhór
Margot Fitzsimons
  >  Bridie
Wendy Hiller
  >  Joan Webster
Walter Hudd
  >  Hunter
C.W.R. Knight
  >  Colonel Barnstaple (as Captain C.W.R.Knight F.Z.S.)
Roger Livesey
  >  Torquil MacNeil
Duncan McIntyre
  >  His Son
Murdo Morrison
  >  Kenny
John Rae
  >  Old Shepherd
Ian Sadler
  >  Iain
Donald Strachan
  >  Shepherd
Duncan MacKechnie
  >  Captain 'Lochinvar' (as Captain Duncan MacKechnie)

Опис:


Dvadesetpetogodišnja Joan Webster (W. Hiller) energična je i svojeglava Britanka, uvjerena da zna što želi. Nakon što s računa podigne određenu svotu novca, Joan se u otmjenom restoranu sastane s autoritarnim ocem (G. Carney), kojem kaže da iste večeri vlakom putuje na škotski otok Kiloran gdje će se udati za bogatog sredovječnog industrijalca Roberta Bellingera (N. Shelley). Iako je Bellinger najbogatiji čovjek u Engleskoj, otac ipak ne odobrava Joaninu udaju za njega. Tijekom putovanja dospije na otok Mull i zbog magle mora čekati nastavak puta. Smjesti se kod Catrione Potts (P. Brown), upozna ekscentričnog sokolara pukovnika Barnstaplea (C. W. R. Knight) i naočitog mornaričkog časnika Torquila MacNeila (R. Livesey)...

Realizirana pred sam kraj Drugog svjetskog rata, izvrsna romantična drama za koju je slavni pisac krimića i scenarist Raymond Chandler ustvrdio da "miriši na vjetar i kišu", sedmi je zajednički projekt glasovitog scenarističko-redateljskog dvojca Michael Powell i Emeric Pressburger ("Život i smrt pukovnika Blimpa", "Crni narcis", "Crvene cipelice"). Za svoju suradnju ovjenčani brojnim nagradama, među ostalim berlinskim Srebrnim medvjedom za mjuzikl "Hoffmanove priče", te nominirani za Oscara za sjajnu akcijsku ratnu dramu "Jedan od naših zrakoplova nedostaje", Powell i Pressburger su gotovo 20-godišnji kontinuirani zajednički rad započeli hvaljenim ratnim trilerom "Špijun u crnom" 1939. Pressburger je ispočetka bio tek suscenarist Powellovih filmova, da bi od 1943. i naslova "Život i smrt pukovnika Blimpa" svoja ostvarenja počeli ravnopravno potpisivati i kao redatelji, a najčešće i kao koproducenti. Današnji naslov njihov je posljednji potpuno crno-bijeli film, realiziran prije pojave technicolora, a Pressburger je prema vlastitim riječima scenarij napisao za svega tjedan dana. Posrijedi je energično režirano, pričom i likovima svježe, dojmljivo intimistički intonirano te inteligentno napisano djelo koje pored prepoznatljivog autorskog pečata Powella i Pressburgera, impresivne fotografije Erwina Hilliera ("Quillerovo izvješće", "Ribareve cipele") i sjajne glazbe Allana Graya ("Canterburyjska priča", "Afrička kraljica") odlikuju i odlični glumački nastupi. Glavnu ulogu tumači oskarovka W. Hillier ("Čovjek slon", "Ubojstvo u Orient Expressu"), a njezini su partneri R. Livesey ("Zabavljač" Tonyja Richardsona, "Pitanje života i smrti") i P. Brown ("Žudnja za životom", "Kleopatra").
  • Слично за гледање
  • Коментари (4)

За коментирање мора да бидете пријавени!

  • A2D2
    eXtreme member
    02.07.2013. 21:42

    Jednostavno moram ostaviti komentar na ovaj dragulj od filma. Ovo je posljednji potpuno crno-bijeli film dvojca Powell/Pressburger, a po Emericovim riječima scenarij ja nastao za svega 7 dana. 

    Film sam gledao prije nekih godinu dana i nevjerovatno je kako me je upila vizualna čarolija i Powelova zaigranost maglom i mitologijom otoka Mulla. Glavni ženski lik je na početku svojeglav,ambiciozan, nezavisan i pomalo interesno - materijalistički nastrojen, koji i nije upoznao kako je to kad te pikne amorova strijela i kad se potpuno predaš ljubavi.

    Tematski različit i romantičan, ali opet sličan u propitivanju odluka glavnog lika kao i sa vizualnim stilom i simbolikom (dvorac, povijest i mitologija, svojeglav ženski glavni lik, šarmantni muški lik, ekscentrični sporedni likovi) sa kasnijim remek-djelom Crnim Narcisom (1947)...
  • Kneginja
    The Legend Of
    09.01.2010. 22:03

    Hvala Gaca62 za jos jedan prevod filma velikih majstora

    Michaela Powella i  Emeric Pressburgeraruza

{{message}}

{{item.title}}